Artykuły

Przed 26. Przeglądem Piosenki Aktorskiej

100 lat polskiego kabaretu według tria Legitymacje, piosenki Ryszarda Riedla [na zdjęciu], gwiazda awangardowego rocka PJ Harvey - coraz więcej wiadomo o kolejnej, 26. edycji Przeglądu Piosenki Aktorskiej.

To będzie - jeśli uda się ją zrealizować - jedna z najbardziej nowatorskich edycji w ponad 25-letniej tradycji festiwalu. Zmianie logo, z sympatycznego tukana na trójbarwną falkę, towarzyszyć będzie zmiana podtytułu PPA: z "Artystów Piosenki" na "Nową Falę". Te kosmetyczne retusze mają być wyrazem radykalnego odmłodzenia zestawu wykonawców, jeszcze większego rozszerzenia formuły festiwalu, już dawno nie tylko aktorskiej, a po prostu ambitnej artystycznie.

Po rocznej przerwie, gdy Przegląd ze swojej tradycyjnej, marcowej pory, przesunięty został na przełom kwietnia i maja, by stać się kulminacją wrocławskich obchodów wejścia Polski do Unii Europejskiej, impreza wraca na swoje miejsce w kalendarzu. Rozpocznie się 13 marca i potrwa równo tydzień. Będzie też kosztował dużo mniej niż edycja tegoroczna, która zakończyła się ponad milionowym deficytem. Za sprawy artystyczne jak co roku odpowiada Roman Kołakowski, za organizację - miejskie Centrum Sztuki "Impart".

Najbardziej "wywrotową" propozycją Kołakowskiego jest gala związana ze 100-leciem polskiego kabaretu literackiego, czyli początkiem działalności krakowskiego kabaretu Zielony Balonik. Widowisko mają przygotować artyści związani na co dzień z Teatrem Muzycznym "Capitol", czyli Formacja Chłopięca Legitymacje: Konrad Imiela, Sambor Dudziński i Cezary Studniak. Z sobie właściwym anarchizującym poczuciem humoru panowie opowiedzą kabaretową historię Polski: od Zielonego Balonika, przez Qui Pro Quo, Zieloną Gęś, kabaret Szpak, Starszych Panów, Piwnicę pod Baranami, Elitę, Tey'a, po Pomarańczową Alternatywę i kabaret Mumio. Na scenie nie będą oczywiście sami. W gali wystąpią m.in. Katarzyna Groniec, Zbigniew Zamachowski, Jacek Bończyk i Cezary Żak.

Koncert inauguracyjny, w reżyserii samego Kołakowskiego, poświęcony będzie zmarłemu 10 lat temu wokaliście zespołu Dżem - Ryszardowi Riedlowi. Obok Dżemu wystąpią m.in. Janusz Radek, Mariusz Lubomski i Kazik Staszewski oraz... orkiestra symfoniczna.

Koncert finałowy - obok występu laureatów konkursu - wypełnią piosenki włoskiego aktora i piosenkarza Freda Buscaglione. Spektakl "Roxi Bar" w reż. Anny Kękuś będzie przeniesiony z gdyńskiego Teatru Muzycznego.

Z autorskimi recitalami wystąpią na PPA artyści polscy: laureat tegorocznego konkursu Piotr Regucki z zespołem Coma, Mariusz Kiljan, Jacek Bończyk, Magda Kumorek i Katarzyna Groniec. Nowością formalną będzie obecność... opery. W komedii "Telefon" Giana Carla Menottiego z 1946 występują śpiewacy Agata Zubel i Łukasz Kazanecki i aktor Michał Mrozek.

Ze świata przyjadą do Wrocławia artyści z Meksyku (Lasha), z Austrii (Timna Brauer), Rosji (Choronko Orchester) i Wielkiej Brytanii (PJ Harvey). To właśnie ta wokalistka, kompozytorka i poetka, sporadycznie aktorka jest jedną z najwybitniejszych przedstawicielek poszukującego, ambitnego rocka. I artystką, której występ może się okazać symbolem nowej epoki w historii PPA.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji