wARTo. Nagroda kulturalna "Gazety Wyborczej
W tym roku po raz pierwszy przyznamy Nagrodę Kulturalną "Gazety Wyborczej Wrocław" wARTo. Chcemy nią wyróżnić twórców młodych, choć już ze znaczącymi osiągnięciami, a publiczności pokazać, że we Wrocławiu istnieje silne - najsilniejsze w Polsce? - środowisko artystyczne .
Laureaci nagrody wARTo w każdej z kategorii dostaną płaskorzeźbę zaprojektowaną przez Tymona Wodnickiego oraz czek na trzy tysiące złotych Nagród kulturalnych jest we Wrocławiu bez liku. Przyznają je instytucje samorządowe, przyznają je sobie sami artyści. wARTo ma być inna od tych wyróżnień - obejmie bowiem wszystkie dziedziny sztuki: muzykę, plastykę, teatr, literaturę i film.
Dlaczego wARTo? Bo to świetnie brzmi i świetnie wygląda. Ale także dlatego, że w jednym krótkim słowie udało się zawrzeć to, o co chodzi nam przede wszystkim: że na ARTYSTÓW, których chcemy wyróżnić, WARTO zwrócić uwagę. Warto chodzić na ich koncerty, spektakle i wystawy, warto czytać ich książki i oglądać ich filmy. Nie chcemy tworzyć barier między stylami i konwencjami, ale jedno pragniemy podkreślić: najważniejsza jest dla nas kultura tworzona tam, gdzie nie docierają reporterzy kolorowych magazynów i przez tych, których nie rozpoznają czytelnicy tabloidów.
Nie chcemy dzielić kultury na "wyższą" i "niższą". To podział sztuczny i zupełnie nieżyciowy. Sztuka - wszystkie jej dziedziny - dzieli się wyłącznie na dobrą i złą, wartą uwagi lub jej niewartą. Dlatego - wraz z jurorami, którzy nominowali do wARTo blisko trzydziestu młodych twórców, a wkrótce wyłonią spośród nich zwycięzców w kilku kategoriach - uznaliśmy, że nie ma znaczenia fakt posiadania lub nieposiadania przez nich dyplomu uczelni artystycznej. Liczy się tylko talent.
Nie dzielimy artystów na funkcjonujących w obiegu "oficjalnym" i "nieoficjalnym", nie ma dla nas znaczenia, czy są związani z instytucjami kulturalnymi bądź programowo unikają ich wsparcia. Niezależnie od dziedziny, formy i środowiska, w jakim tworzą, chcemy uhonorować ludzi kreatywnych, wolnych duchem i wyobraźnią, świadomych tego, co robią i potrafiących - dzięki wsparciu mediów lub bez ich udziału - dotrzeć do serc i umysłów publiczności. Nawet jeśli nie cieszą się popularnością gwiazdek popkultury - warto ich znać.
wARTo ma być wiarygodne. Choć to nagroda "Gazety Wyborczej", nie chcemy, żeby była utożsamiana wyłącznie z naszymi gustami i ocenami. O jej przyznanie poprosiliśmy ludzi, dla których muzyka, plastyka, teatr, literatura i film to zawód i pasja. Specjalistów związanych z różnymi środowiskami i niekiedy - jako twórcy i krytycy - stającymi po przeciwnych stronach barykady. Chcemy, by dzięki ich kompetentnym i niezależnym sądom wARTO stało się w skali lokalnej tym, czym w skali całego kraju są choćby Paszporty "Polityki".
W tym roku nominowali:
W kategorii "Muzyka"
Leszek Możdżer, pianista i kompozytor
Adam Poprawa, recenzent muzyczny ("Tygodnik Powszechny", "Odra", "Jazz Forum")
Piotr Bartyś, szef muzyczny Radia RAM
Michał Raińczuk, redaktor naczelny portalu internetowego Kulturaonline.pl
Rafał Zieliński, "Gazeta Wyborcza"
W kategorii "Plastyka"
Prof. Jacek Szewczyk, grafik, rektor wrocławskiej ASP
Andrzej Saj, redaktor naczelny pisma artystycznego "Format"
Sylwia Świsłocka-Karwot, historyk sztuki, kurator Dolnośląskiego Towarzystwa Sztuk Pięknych
Mariusz Jodko, szef galerii Entropia
Agata Saraczyńska, "Gazeta Wyborcza"
W kategorii "Teatr"
Krystyna Meissner, dyrektor Wrocławskiego Teatru Współczesnego
Wojciech Kościelniak, reżyser teatralny i telewizyjny, aktor i pedagog wrocławskiej PWST
Wiesław Geras, prezes Wrocławskiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru, twórca i wieloletni szef Wrocławskich Spotkań Teatru Jednego Aktora WROSJTA
Krzysztof Kucharski, recenzent teatralny "Polska. Gazeta Wrocławska"
Katarzyna Kamińska, "Gazeta Wyborcza"
W kategorii "Literatura"
Marek Krajewski, pisarz, autor m.in. cyklu powieści o przedwojennym detektywie z Breslau Eberhardzie Mocku
Prof. Stanisław Bereś, historyk literatury, krytyk, autor "Telewizyjnych Wiadomości Literackich"
Marta Mizuro, krytyk literacki ("Odra")
Agnieszka Wolny-Hamkało, poetka i krytyk
Agnieszka Kołodyńska, "Gazeta Wyborcza"
W kategorii "Film"
Waldemar Krzystek, reżyser filmowy i teatralny
Maciej Żurawski, dziennikarz telewizyjny, szef Międzynarodowego Festiwalu Scenarzystów "Interscenario"
Marcin Hamkało, krytyk filmowy
Ian Pelczar, dziennikarz i krytyk filmowy Radia RAM
Magda Podsiadły i Magda Piekarska, "Gazeta Wyborcza"
Prace każdej z kapituł podzieliliśmy na dwa etapy. W pierwszym jurorzy swobodnie (acz przeważnie bardzo zgodnie) wskazywali swoje kandydatury. Ostateczne rozstrzygnięcie zapadnie w drugim etapie, w którym jurorzy wskażą zwycięzcę w każdej z kategorii.
Kto wygrał ogłosimy 19 lutego podczas gali w klubie Mleczarnia.
Mecenasem nagrody wARTo jest Archicom