Kiedy Zamek zakwita
Już w sobotę na dziedzińcu Zamku Królewskiego koncertem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia z Katowic rozpocznie się Festiwal Ogrody Muzyczne.
To już siódma edycja festiwalu ożywiającego w wakacje dziedziniec Zamku i przekształcającego go w letnią salę operowo-koncertową stolicy. Jak zwykle wieczorne projekcje, odbywające się od wtorku do niedzieli, będą poprzedzane spotkaniami z ciekawymi postaciami świata kultury, sztuki, życia społecznego, a nawet politycznego. Codziennie obejrzymy filmy należące do innego cyklu: "opera", "balet", "opisanie świata" (w tym roku prowadzi nas przez najpiękniejsze ogrody) oraz "wielkie damy - wielkie głosy", który przybliży sylwetki wspaniałych primadonn. Od ub. roku kontynuowany jest też cykl operetkowy. W tym sezonie będzie on poświęcony twórczości Franciszka Lehara.
Z innych wyjątkowych atrakcji Ogrodów Muzycznych tego sezonu koniecznie trzeba wymienić kontynuację dziecięcych ogrodów w środy o godz. 10, kiedy to najmłodsi widzowie mogą oglądać animowane wersje dzieł operowych. Wydarzeniem będzie prezentacja - wieczór nadzwyczajny z okazji 60-lecia polskiej animacji. W programie premiera filmu "Piotruś i wilk" wytwórni Se-ma-for z muzyką na żywo graną przez Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina.
W sobotę festiwal rozpocznie koncert w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach i Maki Itoi (skrzypce) pod batutą Kazimierza Korda.
W programie znajdą się kompozycje Karola Szymanowskiego: Uwertura koncertowa E-dur op. 12 i I Koncert skrzypcowy op. 35 oraz Maurice'a Ravela: rapsodia "Tzigane", "Pawana na śmierć infantki" i sławne "Bolero".
Na ten jeden wieczór obowiązują zaproszenia, które można odebrać dziś (28 czerwca, Zamek Królewski, godz. 16.00-17.30). Na wszystkie pozostałe wieczory festiwalu wstęp jest wolny.