Wznowienie "Cyganerii" w Operze Wrocławskiej
"Cyganeria" Giacomo Pucciniego to jedna z najsłynniejszych oper w dziejach i - w swoim czasie - dzieło przełomowe. Dwa weekendowe spektakle w operze przywracają dzieło Pucciniego wrocławskiej publiczności.
Paryską bohemę opisał w swojej powieści "Życie cyganerii" Henri Murger. Na zamówienie Pucciniego oparte na książce libretto napisali stali współpracownicy kompozytora: Giuseppe Giacosa i Luigi Illica. Dzieło z 1896 roku bywa określane jako - w innym jednak sensie niż monumentalny teatr wagnerowski - dramat muzyczny. To Puccini i jego libreciści przyczynili się do tego, że opera zaczęła oddalać się od bajkowych - lub po prostu nieżyciowych i wydumanych - opowieści, a stała się medium, w którym odbija się prawda o świecie: stąd często używane w odniesieniu do "Cygenerii" określenie "weryzm".
Cztery sceny, wykrojone z epickiego materiału powieści, układają się opowieść o bohaterach romantycznych i zdolnych do wzniosłych uczuć, jednakowoż mocno poturbowanych w kontakcie z twardą rzeczywistością. W biedny, choć beztroski świat poety Rudolfa i malarza Marcela wkracza miłość: w wydaniu tragicznym (bo w finale ukochana Rudolfa, hafciarka Mimo umrze na suchoty) i raczej figlarnym (bo ukochana Marcela - Musette to kobieta nieciężkich obyczajów, choć o złotym sercu).
Dziewięć lat temu "Cyganerię" wyreżyserował we Wrocławiu (oraz zaprojektował dekoracje i kostiumy) Waldemar Zawodziński. Była to ostatnia premiera zaprezentowana w gmachu Opery Wrocławskiej przed wieloletnim remontem. Później "Cyganeria" kilkakrotnie była przedstawiana w wersji koncertowej w Wytwórni Filmów Fabularnych. Zarejestrowano wtedy dwupłytowy album CD: orkiestrą i chórem dyrygowała Ewa Michnik, a główne partie śpiewali artyści występujący w premierowych spektaklach: Ewa Czermak i Maciej Krzysztyniak (oboje wystąpią w jednej z obsad wznowionej "Cyganerii") oraz Taras Ivaniv i Jolanta Żmurko, których zastąpili młodsi wykonawcy.