Nietypowa Noc Wrzeszcza. Poznaj zakamarki dzielnicy
Zamiast czerwcowej imprezy w plenerze tegoroczna Noc Wrzeszcza odbędzie się jako listopadowo-grudniowe słuchowisko. To atrakcyjna propozycja na coraz dłuższe jesienne wieczory i sposób na to, by zgłębić wiedzę na temat mało znanego w kontekście historycznym miejsca na mapie Gdańska: parku Jaśkowej Doliny. Słuchowisko "Sen Nocy Leśnej" będzie publikowane online codziennie od 30 listopada do 5 grudnia.
Nie każdy mieszkaniec Trójmiasta wie, że park Jaśkowej Doliny był jednym z pierwszych parków miejskich w całej Europie. Początki interesującej historii tego miejsca sięgają pierwszej połowy XIX wieku. Bywała w nim cała rodzina królewska Prus, powstawały tu malownicze wille, a na początku XX wieku otworzono tu Teatr Leśny.
Od 30 listopada do 5 grudnia o godz. 21 publikowanych będzie kolejno pięć odcinków słuchowiska, w których teksty z archiwalnych książek i opowiadań na ten temat będą czytane przez aktorów Teatru Wybrzeże - Małgorzatę Brajner i Jarosława Tyrańskiego oraz ornitologa Jacka Karczewskiego. Producentem audycji jest Marcin Dymiter, a muzykę tworzy Paweł Szamburski - klarnecista, kompozytor i improwizator.
Historia parku w pięciu odcinkach
Słuchowisko skierowane jest zarówno do mieszkańców Gdańska, jak i do osób przyjezdnych. Spodoba się nie tylko zagorzałym spacerowiczom, lecz także wszystkim tym, którzy interesują się historią miasta.
- Chcemy zwrócić uwagę na to, jak wspaniałym miejscem jest park Jaśkowej Doliny i jak ciekawa historia się za nim kryje - mówi Jakub Knera, współorganizator wydarzenia. - To jeden z pierwszych parków publicznych w Europie, miejsce odwiedzin kilkudziesięciu tysięcy osób, które bawiły się na Festynowej Łące, w Gaju Śpiewaków czy w Teatrze Leśnym. Chcemy pokazać, że ta przestrzeń, która teraz bardziej przypomina las, kiedyś mieściła liczne kawiarnie, wzgórza i polany, z których każde nosiło swoją nazwę. Przede wszystkim jednak były rokrocznym miejscem imprez nocy sobótkowych.
Poznaj park nie tylko z kanapy
Organizatorzy przygotowali wydarzenie w taki sposób, aby atrakcje nie zakończyły się na wysłuchaniu audycji. Dzięki przygotowanym mapkom, które można nabyć na stronie wydarzenia, słuchacze są zachęcani do samodzielnego ruszenia w omawiane przestrzenie. Na mapie zaznaczono aż 30 miejsc, z którymi warto osobiście się zapoznać. Jeśli wybierzemy się na spacer do parku w niedzielę, 6 grudnia, od godz. 12 do 13 będziemy mogli otrzymać mapkę za darmo - będą rozdawane przy Altanie Gutenberga w zachodniej części parku Jaśkowej Doliny.
- Naszym celem jest, aby ze słuchowiskiem na uszach, mapkami, które przygotowaliśmy, i najlepiej we wrzeszczańskich czapkach, które stworzyliśmy na tę okazję, spacerować po parku i odkrywać jego tajemnice: te obecne w formie licznych zakamarków i przepięknych miejsc oraz te z historii związanych m.in. z Diabelskim Mostem, Królewskim Wzgórzem, Gajem Śpiewaków czy dawnym Cmentarzem Żydowskim - dodaje Jakub Knera.
Słuchowisko będzie dostępne na najważniejszych platformach streamingowych. Można będzie także nabyć nagranie w formie limitowanej płyty CD ze specjalnym utworem Pawła Szamburskiego.
Słuchowiska posłuchasz pod linkiem: nocwrzeszcza.pl