Znów do Krakowa zjadą teatry uliczne
Przed nami 32. Ulica. Czyli Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych w Krakowie i Tarnowie. Przebiega pod hasłem "Ale cyrk!"
Jak tłumaczy Jerzy Zoń, dyrektor teatru KTO, który jest organizatorem festiwalu, chodzi o to, by poszukać wspólnych źródeł dla teatrów ulicznych i zabaw cyrkowych. Wyrosły one bowiem z jednego pnia. - Podczas czterodniowego karnawału (4-7 lipca) najpiękniejsze i najbardziej znane place i ulice Krakowa przemienia się w teatralne mansjony pełne artystycznych popisów, uniesień i wzruszeń (Rynek Główny, Mały Rynek, Plac Szczepański, Rynek Podgórski). Aktorzy, kuglarze, tancerze i mimowie zaanektują też Plac Jana Nowaka Jeziorańskiego - przed Galerią Krakowską, a do namiotu cyrkowego na Placu Szczepańskim klauni i lalkarze zaproszą najmłodszą widownię na spektakle i zajęcia warsztatowe. Linoskoczkowie, iluzjoniści i szczudlarze obecni będą też w Tarnowie, na ul. Wałowej - jednej z najbardziej reprezentacyjnych w tym mieście (5-6 lipca) - tłumaczy Zoń.
A my wybieramy dla Was najciekawsze spektakle, które zobaczycie.
# DROM -ŚCIEŻKAMI ROMÓW-STUDIO TEATRU KTO (KRAKÓW)
4 LIPCA/1700 RYNEK GŁÓWNY ODSTRONY RATUSZA/PREMIERA
5 LIPCA /18.00 RYNEK PODGÓRSKI
6 LIPCA/17.00 RYNEK GŁÓWNY OD STRONY KOŚCIOŁA ŚW. WOJCIECHA
Romowie, Cyganie, Kalderasze, Lowarzy, Polska Roma, Bergitka Roma... Czy wiecie kim są, skąd pochodzą, jakie są ich tradycje, jak żyli kiedyś i jak żyją teraz? DROM jest poetycko-filozoficzną opowieścią o wędrówce i historii Romów - grupy etnicznej, która zamieszkuje niemal wszystkie kraje świata, a o której wiemy tak niewiele. Osią narracyjną tego przedstawienia bez słów jest muzyka romska z różnych krajów świata - od żywiołowego swingu po melancholijne brzmienie skrzypiec, od czardasza aż po energetyczne rytmy flamenco.
# LA FIN DEMAIN - ZIRKUS MORSA (FRANCJA)
4 LIPCA/17.00 PLAC JANA NOWAKA-JEZIORAŃSKIEGO PRZY GALERII KRAKOWSKIEJ/2000 RYNEK GŁÓWNY ODSTRONY RATUSZA
5 LIPCA /16.00 TARNÓW UL. WAŁOWA
6 LIPCA/17.00 RYNEK PODGÓRSKI
7 LIPCA/1700 MAŁY RYNEK
Dwoje artystów, deska i rura. Niczym rozbitkowie uwięzieni na plaży wykreowanej w ich wyobraźni spotykają się, poznają i nabierają do siebie zaufania.
#BUG N'BUZZ-CIE CONCORDANCE (FRANCJA) 516 LIPCA /16.00119.00 VIS-A-VIS DRINK BAR. RYNEK GŁÓWNY 29
W spektaklu Bug n'Buzz zwykła kawiarnia przemienia się w przestrzeń wyjątkowego spektaklu. Dwie postaci łamią ustalone zasady i tworzą nowe, niespodziewane reguły gry. Bug serfuje pośród publiczności, wykonując organiczne bądź robotyczne ruchy i zręcznie przemieszcza się pośród prywatnej i publicznej przestrzeni. Buzz tworzy muzykę, wykorzystując wszystko co tylko zobaczy i co wpadnie w jego ręce. Widelec zamieni w skrzypce, a nóż w bas, budując efemeryczną architekturę dźwięku, która stanowi akompaniament dla tańca wykonywanego przez Bug.
# MANTO - LES MALLES (SZWAJCARIA)
4 LIPCA / 16.00 RYNEK GŁÓWNY OD STRONY KOŚCIOŁA ŚW. WOJCIE-CH A/ 20.00 MAŁY RYNEK 5UPCA/1700TARNÓW. UL WAŁOWA 6 LIPCA /16.00 RYNEK PODGÓRSKI / 20.00 MAŁY RYNEK
Dwoje starych ludzi, Georges i Victoria, wyłania się spośród wiszących na wieszaku płaszczy i zaprasza publiczność na chwilę spojrzenia w przestrzeń pełną poezji i tańca, co prowadzi, z pewną dozą humoru, do refleksji nad przemijaniem i starością. Od wiosny 2017 roku, spektakl był prezentowany ponad 90 razy na różnych festiwalach.
#PRZYSTANEK KLAUNADA - KIJOWSKI TEATR ULICZNY "HIGHLIGHTS" I TEATR LVIVKI (UKRAINA)
4 LiPCA/19.0O PLAC JANA NOWAKA-JEZIORAŃSKIEGO PRZY GALERII KRAKOWSKIEJ
5 LIPCA / 20.00 RYNEK GŁÓWNY OD STRONY KOŚCIOŁA ŚW. WOJCIECHA
6 LIPCA / 20.00 TARNÓW. UL. WAŁOWA
Estetyka przedstawienia Przystanek klaunada sięga do praźródeł klaunady, mającej swój początek w starożytnym Egipcie. Zawiera także elementy nowego cyrku, posługującego się tańcem, muzyką, teatrem, pantomimą, a nawet sportem.
W spektaklu pełnym magii, cyrkowych sztuczek, ekwilibrystycznych popisów, a także akrobatyki i gimnastyki artystycznej oraz tańców na szczudłach, artyści przedstawiają komediowe sceny pozwalające na dobrą zabawę i interakcję z publicznością.
#NOWAYBACK-DUO BERLINGO (BELGIA) 415 LIPCA /18.00 RYNEK GŁÓWNY OD STRONY KOŚCIOŁA ŚW. WOJCIECHA
6 LIPCA / 16.00 RYNEK GŁÓWNY OD STRONY KOŚCIOŁA ŚW. WOJCIECHA
Spektakl, którego tytuł można przetłumaczyć Bez odwrotu, opowiada o zmaganiach dwóch przyjaciół i ich usiłowaniach opanowania kolejnych sytuacji. Podczas swych działań gubią się oni pośród reguł i przekraczają coraz to nowe granice, aż w końcu budowane przez nich wieże muszą runąć. Zabawne cyrkowe przedstawienie o koleżeńskiej zabawie, o konflikcie, a w pewnym sensie także o życiu.
Dwóch przyjaciół łączy fascynacja plastikowymi skrzynkami. Nie ma odwrotu. Rozpoczynają poszukiwanie różnych możliwości. Rezygnują z wygody i pewności co do podejmowanych działań i próbują spełnić swe marzenia.