5 najważniejszych premier operowych lutego
Co nowego przygotowały dla fanów opery Kraków, Warszawa, Poznań i Wrocław?
WOLFGANG AMADEUSZ MOZART, "COSI FAN TUTTE", REŻYSERIA CEZARY TOMASZEWSKI, TEATR ŁAŹNIA NOWA
Tomaszewski, choreograf, reżyser i performer, jest twórcą kontrowersyjnych spektakli muzycznych Capelli Cracoviensis. Monteverdiego serwował w barze mlecznym, Glucka wprowadził na salę gimnastyczną, a "Halkę" Moniuszki do krakowskiego salonu. Na Opera Rara 2019 przygotował "Cosi fan tutte", operę komiczną Mozarta, której tematem jest utopia miłości i twardy fakt niewierności. Co tym razem wymyśli Tomaszewski?
-> Premiera 7 lutego, kolejne spektakle: 9,10 i 11 lutego
WOJCIECH BLECHARZ,"RECHNITZ. OPERA - ANIOŁ ZAGŁADY", REŻYSERIA KATARZYNA KALWAT, TR WARSZAWA
W utworze "Rechnitz. Opera" aktorzy TR Warszawa na sposób muzyczny improwizują razem z wiolonczelistami Andrzejem Bauerem, Bartoszem Koziakiem, Marcinem Zdunikiem i Krystyną Wiśniewską. Scenariusz opery oparty jest na dramacie "Anioł zagłady" Elfriede Jelinek i odwołuje się do dramatycznych wydarzeń, które rozegrały się na zamku zbrodniczej baronowej Margit von Batthyany (Magdalena Kuta) w austriackiej miejscowości Rechnitz. W marcu 1945 roku życie straciło tam kilkudziesięciu żydowskich więźniów.
-> Premiera 7 lutego, kolejne spektakle: 8 lutego
WOLFGANG AMADEUSZ MOZART, "DON GIOVANNI", REŻYSERIA ANDRE HELLER LOPES, OPERA WROCŁAWSKA
"Don Giovanni" to arcydzieło muzyczne, w którym nie ma ani jednej fałszywej nuty. Główny bohater to cyniczny uwodziciel, pozbawiony wiary w dobro i zło. Wznosi toast za nieustanną zabawę, wino, kobiety i "fun". Ale do wrót jego pałacu puka kamienny gość. Jak pokaże postać mitycznego uwodziciela ceniony brazylijski reżyser Andre Heller Lopes? Mozart zabrzmi pod batutą Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego.
-> Premiera 9 lutego, kolejne spektakle: 10,15, 17 lutego
CHARLES GOUNOD, "FAUST", REŻYSERIA KAROLINA SOFULAK, TEATR WIELKI W POZNANIU
Karolina Sofulak częściej reżyseruje za granicą, na Wyspach Brytyjskich, niż w Polsce. W Operze Narodowej w Warszawie zdobywała doświadczenie jako asystentka Mariusza Trelińskiego, Davida Aldena i Keitha Warnera. W ubiegłym roku wygrała Europejski Konkurs Reżyserii Operowej w Zurychu. W kraju wreszcie będzie można obejrzeć jej pełny spektakl, genialnego "Fausta" Charles'a Gounoda w Poznaniu.
GIACOMO PUCCINI, "TOSCA", REŻYSERIA BARBARA WYSOCKA, OPERA NARODOWA W WARSZAWIE
W "Tosce" samobójstwo popełnia ta, która kochała, gdy już wie, że zabiła oprawcę, ale nie ocaliła ukochanego. Podwójna śmierć to finał miłości uwikłanej w tryby polityki - oto zarys nowej inscenizacji jednej z najsłynniejszych oper świata. Przygotuje ją Barbara Wysocka, reżyserka, która w 2009 roku podbiła publiczność brawurowym wystawieniem "Zagłady domu Usherów" Philipa Glassa, za które otrzymała Paszport "Polityki". Po raz kolejny przygotowuje premierę w tandemie z Barbarą Hanicką. Dyryguje Paolo Arrivabeni.
-> Premiera 23 lutego, kolejne spektakle: 24, 26, 27 i 28 lutego.