Teatr Wielki w Łodzi świętuje 50-lecie działalności
Zaczęły się obchody jubileuszowe Teatru Wielkiego. Podobnie jak 50 lat temu symbolicznie przecięto czerwoną wstęgę, przez drzwi teatru przeszli wszyscy jego obecni pracownicy, a sala baletowa otrzymała patrona.
Teatr Wielki jest artystycznym kontynuatorem Opery Łódzkiej, która powstała w 1954 roku. Nową nazwę instytucja otrzymała wraz z inauguracją działalności w budynku przy pl. Dąbrowskiego i tego wydarzenia dotyczy jubileusz. Od tego czasu publiczność mogła obejrzeć przeszło 300 premier.
- Przeszłość teatru stanowi nasz fundament, jest niezwykle ważna - mówił Paweł Gabara, dyrektor naczelny Teatru Wielkiego, podczas inauguracji obchodów. Podobnie jak 50 lat temu symbolicznie przecięto czerwoną wstęgę, a przez drzwi teatru przeszli wszyscy jego obecni pracownicy.
Upamiętnieniu najważniejszych postaci i wydarzeń z historii Teatru Wielkiego została poświęcona wystawa "Filary półwiecza", której wernisaż odbędzie się w przerwie czwartkowego spektaklu "Halki" Stanisława Moniuszki. Premiera opery na deskach Teatru Wielkiego miała miejsce 19 stycznia 1967 roku, podczas uroczystego otwarcia gmachu przy pl. Dąbrowskiego.
W piątek zostanie zorganizowany jubileuszowy koncert "Szumią jodły od pół wieku" pod dyrekcją Wojciecha Rodka, zastępcy dyrektora ds. artystycznych.
Widz z 50-letnim stażem
W czwartek Witold Stępień, marszałek województwa, przyznał nagrody najbardziej zasłużonym pracownikom. Sześciu z nich przepracowało w teatrze więcej niż 40 lat, kilkudziesięciu może pochwalić się ponad 30-letnim stażem. Wśród docenionych znaleźli się nie tylko artyści, ale również technicy i obsługa teatru.
- Jesteśmy tutaj najmłodsi stażem. Przychodziliśmy do tego teatru ze znakami zapytania, jak zostaniemy przyjęci i jak będzie przebiegała współpraca - mówi Paweł Gabara, który wraz z Wojciechem Rodkiem objął funkcje kierownicze półtora roku temu. - Dzięki ogromnej fachowości pracowników mamy dziś odwagę sięgać po rzeczy coraz trudniejsze i coraz odważniejsze - dodaje. W uroczystości wziął udział także Edward Abramowicz - widz, który od 50 lat uczestniczy we wszystkich premierach.
Sala baletowa z patronem
- Sala baletowa stanowi nieodłączną część życia tancerza, dlatego z całą społecznością baletową zdecydowaliśmy, że powinna mieć swojego patrona - mówi Dominik Muśko, kierownik baletu.
Zgodnie z inicjatywą tancerzy sala baletowa została nazwana imieniem Zbigniewa Borkowskiego. - Włożył on wielki trud w powstanie baletu, dziś znanego w niemal całej Europie. To dla nas wielka satysfakcja - mówił Kazimierz Knor, były tancerz.
Borkowski był tancerzem, kierownikiem baletu w Teatrze Wielkim oraz twórcą Łódzkich Spotkań Baletowych organizowanych od 1968 roku. Dotychczas podczas 23 edycji prestiżowego festiwalu Łódź odwiedziły najważniejsze zespoły baletowe z całego świata.
Kapsuła czasu
W dniach 19-29 stycznia w foyer teatru będzie wyeksponowana specjalna skrzynia, do której widzowie mogą wrzucać zapisane na kartkach wspomnienia, a także inne przedmioty pamiątkowe związane z historią Teatru Wielkiego. Zgromadzone w ten sposób skarby pamięci zostaną zdeponowane na 50 lat. Gdy skrzynia zostanie otwarta podczas setnego jubileuszu, kolejne pokolenia będą mogły wyobrazić sobie, jak wyglądał teatr w 2017 roku.
Teatr o solidnych filarach
Teatr Wielki jest drugim co do wielkości teatrem w Polsce. Od 1991 roku jest finansowany przez samorząd województwa łódzkiego. W 2012 roku dzięki środkom pozyskanym z Funduszu Europejskiego teatr przeszedł gruntowną modernizację.
- Teatr zajmuje ważne miejsce na mapie Łodzi, stanowi markę miasta, a teraz zyskuje jeszcze większe otwarcie na świat - przekonywał Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego. - Obok powstaje Nowe Centrum Łodzi, działa dworzec Łódź Fabryczna, jednym z pierwszych miejsc, które zobaczą przyjezdni, będzie właśnie Teatr Wielki.
***
Na zdjęciu: "Halka" w reż. Jarosława Kiliana