Studenci wrocławskiej Akademii gościnnie na tarnowskiej scenie
Studenci Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz muzycy orkiestry z Lublina wystąpią w połowie lipca w Tarnowskim Teatrze. Pokażą operę komiczną "Agatka, czyli przyjazd Pana", którą wyreżyserowała Ewelina Pietrowiak.
"Agatka, czyli przyjazd Pana" to jedno z pierwszych dzieł w polskiej literaturze operowej. Autorem libretta jest książę Maciej Radziwiłł, magnat żyjący w latach 1749-1800, autor muzyki to Jan Dawid Holland, pochodzący z Hamburga kapelmistrz nieświeski, nadworny muzyk Radziwiłłów. Opera miała uświetnić pobyt w Nieświeżu ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jej prawykonanie odbyło się 17 września 1784 roku w Nieświeżu pod dyrekcją Gioacchino Albertiniego, włoskiego kompozytora, dyrygenta kapeli dworskiej Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Rękopis dzieła przechowywany był w Teatrze Wielkim w Warszawie, ale spłoną! w trakcie pożaru teatru we wrześniu 1939 r. W Nieświeżu zachował się jednak odpis partytury, na podstawie którego wydano na Białorusi partyturę oraz wyciąg fortepianowy w języku białoruskim z dodanym librettem w języku polskim.
W czasach saskich opera była wystawiana w Warszawie, Lublinie, Lwowie i cieszyła się wielkim powodzeniem, potem odeszła w zapomnienie. Po II wojnie światowej wystawiono ją tylko raz w 2003 roku na Zamku Królewskim w Warszawie pod dyrekcją Marka Toporowskiego.
Tematyka utworu odzwierciedla modną w tamtych czasach tendencję do kierowania uwagi w stronę niższych warstw społecznych - ich obyczajów, języka, kultury. Bohaterowie opery to para wywodząca się z gminu; kochankowie, których kruche szczęście spoczęło w rękach pana - dziedzica. Ten sprawiedliwie nagradza i karze swych poddanych według ich zasług i przewinień, nie bacząc na ich pochodzenie. To pierwsza klasyczna polska opera oparta na motywach polskich tańców narodowych: krakowiaka, oberka i poloneza.
Do tekstu sięgnęła niedawno Ewelina Pietrowiak, reżyserka i scenograf, przygotowując wystawienie opery w ramach dyplomu Akademii Muzycznej we Wrocławiu. W oryginalnym dziele akcja toczy się na wsi, w realizacji według Pietrowiak rzecz dzieje się w pegeerze. Aktorzy mówią wiejską gwarą przełożoną ze staropol-szczyzny na współczesny język.
Na scenie występują studenci Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz Orkiestra Trybunału Koronnego w Lublinie; dyryguje Marek Toporowski.
Operę komiczną "Agatka, czyli przyjazd Pana" będzie można zobaczyć w Tarnowskim Teatrze w niedzielę 15 lipca o godz. 19.