Zobacz w sobie Chińczyka
- Nie obejrzycie chińskich smoków, ale zrozumiecie, dlaczego autostrady w Polsce budują Chińczycy - zapowiada Stefan Kaegi, kurator programu "Akcje azjatyckie" na tegorocznym Malta Festival Poznań.
Artysta z berlińskiego kolektywu Rimini Protokoll, zamiast sprowadzać atrakcje polecane na kanałach podróżniczych, postanowił poszukać Azji w Europie. W serii specjalnie przygotowanych na Maltę projektów filmowych i teatralnych, gadanych i chodzonych, pokaże Poznań jako ekonomiczną i kulturową strefę wpływów chińskich, wietnamskich, koreańskich.
Zaprosił kilkudziesięciu artystów, którzy od lat są w ruchu, tworzą i mieszkają poza miejscem urodzenia. Widz będzie miał wrażenie rozmowy z pracownikiem chińskiej fabryki Apple'a, o której stało się głośno z powodu serii samobójstw (Ant Hampton "Elsewhere, Offshore, Part 1, Cue China").
Artur Pałyga, autor dramatu o ostrzelaniu przez polskie wojska afgańskiej wioski Nangar Khel w 2007 r., przygotował tekst sequel. Opowie, jak po pięciu latach wyglądają konsekwencje tej tragedii. Dries Verhoeven ("The Big Movement") zaprosi widzów do dziwnego kina w ustawionym na środku Starego Rynku kontenerze. Głos chińskiej dziewczyny komentujący wyświetlany podgląd na plac wokół kontenera zamieni projekcję w opowieść o mieście, jakiego nie znają sami poznaniacy.
Kuratorzy z Rimini Protokoll przywiozą też swój prezentowany na całym świecie projekt "Bodenprobe Kasachstan" [na zdjęciu]. Co się stało z ludźmi, którzy od XVIII w. migrowali między terenami Niemiec, Rosji i Kazachstanu, i co zmieniło w ich sytuacji odkrycie w Kazachstanie ogromnych złóż ropy naftowej?
Jedynym wielkim spektaklem artystów z Chin będzie "Memory". Młodzi tancerze z pekińskiego Living Dance Studio porównają materiały propagandowe z czasów rewolucji kulturalnej z osobistymi wspomnieniami najbliższych.
Osobnym, wyczekiwanym wydarzeniem będzie opera według libretta gościa festiwalu Johna Maxwella Coetzeego "Slow Man". Widowisko w reżyserii Mai Kleczewskiej powstało na podstawie powieści "Powolny człowiek", muzykę stworzył belgijski kompozytor Nicholas Lens. To opowieść o ludziach, których bardzo precyzyjnie zdefiniowane poglądy muszą ulec zmianie w wyniku wypadków życiowych. Uczą się oni funkcjonować w nowej sytuacji, od początku budują swoje pojęcie intymności, miłości, sensu.
Intensywny, ruchliwy Malta Festival Poznań to także koncerty gwiazd (Faith No More), prezentacja spektakli poznańskich teatrów i wiele darmowych widowisk ulicznych.
Malta Festival Poznań 3-7 Lipca