Kup książkę i uratuj "Tygiel Kultury"
Jeśli nic się nie zmieni, "Tygiel Kultury" może przestać istnieć jeszcze w tym roku - alarmują studenci Uniwersytetu Łódzkiego i tłumaczą, jak można pomóc łódzkiemu czasopismu.
Zbigniew Nowak, redaktor naczelny Tygla Kultury"Tygiel Kultury", ukazujący się od 15 lat łódzki kwartalnik, nie może działać bez miejskiej dotacji, którą w ubiegłym roku otrzymał dopiero w czerwcu. Do tego czasu nie mógł wydawać środków własnych, które umożliwiają mu start w konkursie na dotację.
Studenci Uniwersytetu Łódzkiego, którzy postanowili w porozumieniu z redakcją zorganizować akcję ratowania "Tygla", tłumaczą jego sytuację w apelu: "Wszelkie wydatki ponoszone przed podpisaniem umowy [z UMŁ - przyp. red.], choć wydawane na realizację kolejnych numerów czasopisma, nie są uwzględniane w rozliczeniu zadania. (...) W tej sytuacji Tygiel Kultury" musi spłacić 20 000 zł długu wraz z lawinowo rosnącymi odsetkami za rok ubiegły. Przy budżecie czasopisma niekomercyjnego jest to niewykonalne".
Sytuacją "Tygla" zainteresowali się radni z komisji kultury. Jakub Wiewiórski, dyrektor wydziału kultury, poproszony przez nich o rozwiązanie problemu odpowiedział: - Bardzo cenimy działalność "Tygla Kultury". Mamy kilka pomysłów na wyjście z tej sytuacji, m.in. nawiązanie współpracy ze Śródmiejskim Forum Kultury.
Radna Urszula Niziołek-Janiak zaapelowała do prezydent Hanny Zdanowskiej o umorzenie zadłużenia.
- Umorzeniu mogą podlegać odsetki, ale rolą prezydenta miasta jest stanie na straży budżetu - stwierdziła wiceprezydent Agnieszka Nowak.
Członkowie komisji kultury łódzkiej rady miejskiej podjęli decyzję o skierowaniu apelu w tej sprawie do prezydent Łodzi.
Jak można pomóc redakcji spłacić zadłużenie? Kupując książki (po 10 zł) i czasopisma (dwa numery za 10 zł). Wśród publikacji wydanych przez "Tygiel" są: "Psy kołymskie" Jerzego Jochimka, "Narodowy teatr Dejmka w Łodzi" Grażyny Kompel, "Powiedział między innymi. Opowiadania izraelskie" czy "Dywan Pierrota" Piotra Sobolczyka. W tematycznych numerach "Tygla" można poczytać o Władysławie Strzemińskim (nr 10-12/2000), Łodzi żydowskiej (nr 4-6/2004) czy współczesnej Ukrainie (nr 10-12/2010).
Wszystkie publikacje można kupić w siedzibie redakcji przy ul. Wschodniej 49 od poniedziałku do piątku w godz. 15-17. Osoby spoza Łodzi mogą wpłacić pieniądze na konto fundacji Anima (37 1240 3031 1111 0000 3426 7642) i przesłać na redakcja@tygielkultury.eu adres do wysyłki.
Promocja trwa do końca listopada.