"Pomórnik" według Olgi Tokarczuk - premiera
Jubileuszowy sezon w Teatrze Polskim, który w tym roku obchodzi 135-lecie, otworzy "Pomórnik. Kryminał ekologiczny" w reż. Emilii Sadowskiej. To inscenizacja nominowanej do Nike książki Olgi Tokarczuk "Prowadź swój pług przez kości umarłych".
Słowa "kryminał" i "ekologiczny" koniecznie trzeba wziąć w cudzysłów, bo nie jest to sztuka ani ekologiczna, ani kryminalna. Choć pytanie "kto zabił?" trzeba będzie sobie zadać.
W "Prowadź..." Tokarczuk opisała historię emerytowanej nauczycielki Janiny Duszejko. Duszejko mieszka na wsi w Kotlinie Kłodzkiej i dogląda letniskowych domów sąsiadów. Kiedy w okolicy w tajemniczych okolicznościach zaczynają ginąć myśliwi, Duszejko pomaga w śledztwie. Jej zdaniem wszystko wskazuje na to, że to zwierzęta mszczą się na swoich oprawcach. W końcu sama stanie się jedną z podejrzanych...
Sadowska, która napisała też adaptację (i wciąż ją poprawia), zachowała trzon powieści. Nieznacznie zmieni się główna bohaterka. - W książce jej poglądy są jasne - to kobieta, która walczy o prawa zwierząt i nienawidzi tych, którzy je zabijają. Jeśli pójdziemy tym tropem, wcielająca się w Duszejko Barbara Krasińska nie ma co grać po pierwszej scenie - tłumaczy reżyserka. - Nie chcę, żeby to była aktywistka, która walczy z całym światem. Dla mnie Duszejko to przede wszystkim indywidualistka, która opędza się od narzuconych reguł. "Pomórnik" to trzecia sztuka, którą Sadowska pokaże w Teatrze Polskim. Wcześniej wystawiła tu "Zwał" Sławomira Shutego i "Amatorki" Elfriede Jelinek.
Oprawa spektaklu naśladuje stylistykę mrocznych i tajemniczych filmów noir, ważna będzie muzyka (Marcin Mirowski, znany m.in. z "Panien z wilka" Krzysztofa Rekowskiego) i światła (Damian Pawella), które zastąpią niemal całą scenografię. - Poza deszczem nie ma żadnych realnych dźwięków, wszystkie są przetworzone, a światło uzupełnia grę aktorską. Gdy jest groźne, aktor może być łagodniejszy - tłumaczy reżyserka. Scenografię i kostiumy zaprojektowała Katarzyna Stochalska.
"Pomórnik. Kryminał ekologiczny". Teatr Polski, Duża Scena, sobota (11 września), niedziela, wtorek-czwartek, godz. 19